Panoráma

Panoráma bola vyrobená pre účely predmetu Grafické systémy a multimédiá na FMFI UK.

Panoráma:

Zmenšený a vysekaný obrázok z výsledku.
Panoráma nášho dvoru

Popis práce na panoráme

Fotografovanie

Poobede dňa 18.04.2010 (polooblačné počasie) som si zobral náš trojmetrový rebrík na koniec našej záhrady, pripevnil naň statív a začal fotiť priemerným digitálnym fotoaparátom. Mal som pri sebe vodováhu a pre istotu som fotoaparát o rebrík priviazal. Spravil som zopár skúšobných záberov s rôznymi expozíciami. Samozrejme som na fotenie použil časovač.

Následne som sa posúval rádovo po 15 stupňoch po každom fotení, pričom každých pár záberov som skontroloval vodováhu. Našťastie bol statív konštruovaný tak, že objektív zostával takmer na tom istom mieste.

Najväčším mojim problémom bolo premenlivé počasie. Raz za čas sa objavilo Slnko, ktoré mi niektoré fotografie výrazne vyjasnilo a našťastie aj vyostrilo. Takisto nárazový vietor dával rebríku zabrať a preto nie všetky obrázky sú úplne ostré. Tie najhoršie som nafotil ešte raz.

Spravil som dva riadky záberov po 25 fotografiách. Trvalo to asi 150 minút aj s prípravou a odložením.

Zliepanie

Prakticky na poslednú chvíľu dňa 01.05.2010 na intráku. Postupné pridávanie kontrolných bodov (udivovalo ma ako presne vie Hugin odhadnúť, kde je ten bod na druhom obrázku). Dosť monotónna činnosť, ktorá sa časom výrazne zrýchľovala (dal som si do pozadia rýchlu hudbu). Nakoniec som si ešte prešiel obrázky, ktoré mali najmenej kontrolných bodov a takisto tie, na ktoré Hugin hovoril že nie sú dobre spojené (červený obdĺžnik).

Nakoniec mám 539 kontrolných bodov. Kliknem zliepanie a idem na obed.

O hodinu zliepa ešte stále, ale vyzerá, že končí. Výsledok je v rozlíšení 21000 na 2000. 100MB. Zostrihám nerovné okraje, zmenším, uverejním na Internete aj s týmto komentárom.

Hodnotenie výsledku:

Následnosť obrázkov je vynikajúca (až ma to prekvapilo). Takisto obloha (až na jednu bielu oblasť) je dobre spriemerovaná. Najhoršie dopadli vetvy stromov v pozadí, ktoré sa na niektorých obrázkoch rozmazali aj z dôvodu rôzneho osvetlenia. Hodnotím to na 85 percent.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *